Η Φιλοζωική Άνδρου στο σχολείο μας!

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας αδέσποτων ζώων (4 Απριλίου), μέλη του Φιλοζωικού Σωματείου Άνδρου επισκέφτηκαν το σχολείο μας συνοδευόμενοι από τον Παύλο, ένα συμπαθέστατο σκυλάκι! Μας ενημέρωσαν για τις κακουχίες που αντιμετωπίζουν τα αδέσποτα, αλλά και οικόσιτα ζώα που πέφτουν θύματα εγκατάλειψης και κακοποίησης και πώς μπορούμε να τα βοηθήσουμε. Μάθαμε επίσης για τον ενδεδειγμένο τρόπο προσέγγισης ενός φοβισμένου ζώου και μιλήσαμε για την υιοθεσία αδέσποτων που πρέπει να γίνεται υπεύθυνα και συνειδητοποιημένα, καθώς κάθε ζωάκι που υιοθετούμε γίνεται μέλος της οικογένειάς μας για πάντα! Ευχαριστούμε πολύ το Φιλοζωικό Σωματείο Άνδρου που μας υπενθύμισε πως η φροντίδα των ζώων είναι ευθύνη όλων μας!