Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2023

Η 26η Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών στις 6 Δεκεμβρίου 2001. Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία για την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών! Το σχολείο μας τίμησε την ημέρα αυτή με παρουσίαση στην αυλή του σχολείου της λέξης ‘Καλημέρα” σε πολλές γλώσσες από τους μαθητές και τις μαθήτριές μας! Θερμά συγχαρητήρια στη συνάδελφο – καθηγήτρια αγγλικών Μαρία Μπούρου για την πρωτοβουλία της σ’ αυτή τη δράση και φυσικά στα παιδιά των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων που ανέλαβαν την παρουσίαση και επιμελήθηκαν την αφίσα της ημέρας!

Συμμετοχή του σχολείου μας στις δράσεις ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ “ΤΡΕΧΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥ” και ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Το σχολείο μας συμμετείχε στην Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία “Τρέχω για το ΕΥ” εν όψει της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 29 Σεπτέμβρη. Φτιάξαμε χρωματιστά πανό εμπνευσμένα από Ολυμπιακές αξίες και έννοιες που μας κάνουν χαρούμενους (ΕΥζειν-ΕΥτυχία-ΕΥσυνειδησία-ΕΥαγωνίζεσθαι-ΕΥρωστία-ΕΥημερία-ΕΥθύνη- ΕΥγένεια). Έπειτα, τρέξαμε μια συμβολική διαδρομή από το σχολείο μας έως τον Αφανή Ναύτη με σκοπό την ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας σε θέματα ευ ζην και την προώθηση του υγιεινού τρόπου ζωής.