Γιορτάζοντας το Halloween!

Με αφορμή τον εορτασμό του Halloween στις 31/10 στην Αγγλία και την Αμερική, οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας ήρθαν σε επαφή με τα έθιμα της δημοφιλούς αυτής γιορτής που έχει τις ρίζες της στην κέλτικη παράδοση. Έτσι, στο μάθημα των αγγλικών, το  διάστημα από τη Δευτέρα 30 Οκτώβρη έως και την Πέμπτη 2 Νοέμβρη  αφιερώθηκε στο Halloween!

Τα παιδιά, αφού παρακολούθησαν σχετικά βίντεο στα αγγλικά, συμμετείχαν σε εικαστικές δραστηριότητες, διαδραστικά παιχνίδια, τραγούδια και αναβίωση εθίμων. Σκαλίσαμε τη δική μας κολοκύθα, κάναμε “trick-or-treating” (φάρσα ή κέρασμα), παίξαμε παιχνίδια μνήμης, “αποδράσαμε” από στοιχειωμένα σπίτια και διακοσμίσαμε την αίθουσα των Ξένων Γλωσσών! Στο τέλος του μαθήματος τα παιδιά έφυγαν με κεράσματα και συμβολικά δωράκια για να θυμούνται την ημέρα!

Επέτειος 1940

Σήμερα, οι μαθητές της Δ’ τάξης μαζί με τον δάσκαλό τους, κ. Γιώργο Τηνιακό, παρουσίασαν στο σχολείο μας ποιήματα και τραγούδια αφιερωμένα στην Εθνική Επέτειο του «ΟΧΙ». Στο τέλος, με μεγάλη συγκίνηση και υπερηφάνεια, ανύψωσαν την Ελληνική σημαία και τραγούδησαν όλοι τον Εθνικό Ύμνο. Συγχαρητήρια στα παιδιά και τον εκπαιδευτικό τους για την επιμέλεια της γιορτής!